пʼятницю, 27 березня 2020 р.

Російська мова 27.03.2020

Тема. Подбираем проверочные слова для обозначения безударных гласных в корне слова 


- Однажды произошла такая история.
    Андрей прислал Сергею записку: “Приходи сегодня вечером с мечом,
сыграем”. Собрались ребята вечером.
- Мяч будет, - сказал Андрей. - Сергей принесёт.
   Пришёл Сергей, а в руках у него меч. Ребята очень расстроились, что не
смогут поиграть в футбол. Почему так произошло?
- Потому что Андрей не знал, как правильно писать слово “мячом”. А ты
знаешь?
И написал МЕЧЕМ
- Как ты думаешь, что мы будем изучать на уроке? (Будем узнавать, как
правильно писать слова, в написании которых мы сомневаемся)
- Да, сегодня мы с тобой постараемся ответить на вопросы:
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_3.png


https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_2.png
- В слове “с мячом” есть опасное место - безударное - то есть без
ударения. Чтобы узнать, какой буквой надо обозначить безударный
звук, надо подобрать проверочное слово. Для этого поставим этот звук под
ударение. Какое слово будет проверочным для слова “мячом”? (Мяч)
- Давай поможем Андрею и Сергею разобраться с новым правилом.
Пускай они будут нашими гостями. Звук в ударной позиции всегда
слышится чётко и называется ударным.
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_5.png
- Звук, стоящий в безударной позиции, называется безударным. Он слышится не так чётко и ясно, поэтому его надо проверять.
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_6.png    https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_7.png
Мы под удареньем пишем,
   без сомненья, то, что слышим.
Если ж звук без ударенья,
   вызывает он сомненье.
Слуху мы не доверяем,
  удареньем проверяем.
Например:
На берегу растёт сосна, а рядом с нею сосны.
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_8.png
Горит прекрасная звезда, а рядом с нею звёзды.
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_9.png
- Слова “сосна” и “звезда” являются проверяемыми. В них надо проверить написание букв о и е, обозначающих безударные гласные звуки. В слове “сосна” мы слышим звук А. Чтобы узнать, какую букву надо писать, подбираем слово для проверки. Проверочное слово - “сосны”. В нём чётко слышится звук о. Значит, и в слове “сосна” тоже надо писать о. Для слова “звезда” проверочным словом является слово “звёзды”. Обрати внимание - безударный звук е проверяется словом с буквой ё.
Задание 1. (Письменно)
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_10.png
Вьётся недалече реченька-река.
Маленькая речка, меньше ручейка.
- Найди слово, в котором есть безударная гласная, а потом найди слова, с помощью которых можно проверить правописание безударной гласной.

- Запиши слова, выдели безударные гласные.
Задание 2. (Письменно)
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_11.png
- Вместе с Андреем и Сергеем подбери проверочные слова. Выдели ударный звук и подчеркни проверяемые безударные гласные.
https://fsd.multiurok.ru/html/2018/03/16/s_5aac11b816af2/860942_12.png
- Для проверки безударного гласного звука нужно изменить слово так,
чтобы безударный звук стал ударным.
1. Можно измени форму слова.
ДЕРЕВЬЯ - ДЕРЕВО     ТРОПА - ТРОПЫ
2. Можно подобрать однокоренное слово.
ЛЕСНИК - ЛЕС           ТРАВА - ТРАВЫ
(Подбирай слова: один-много, ласковые слова: тропочка)
Задание 3. Упражнение 244
Задание 4. Упр. 246
Обратите внимание, букву для обозначения «всегда слабого» звука узнаем в словаре. Такие написания называют непроверяемыми, а слова – словарными
Работа с орфографическим словарем (Упр. 248)
Д.з. Упражнение 250

четвер, 26 березня 2020 р.

Основи здоров"я
Тема: Види перехресть. Рух майданами.


Мета: продовжити вивчення Правил дорожнього руху; ознайомити учнів з видами перехресть, правилами переходу на регульованому і нерегульованому перехресті, як рухатися майданами і переходити їх; розвивати навички безпечної поведінки на вулицях (дорогах); виховувати відповідальність, уважність, дисциплінованість.


І. Повторення вивченого.
1. 
- Прочитайте речення, вставте потрібні слова або словосполучення.
1) Світлофор - це...
2) ... сигнал світлофора забороняє рухатися і пішоходам, і автомобілям.
3) ... сигнал світлофора повідомляє про наступну зміну сигналів.
4) ... сигнал світлофора дозволяє рух і пішоходам, і водіям.
5) На світлофорах для ... зображено силует людини.
6) Світлофори, оснащені звуковим сигналом, призначені для...
7) Якщо права рука регулювальника витягнута вперед, то пішоходам...
8) Якщо права рука регулювальника піднята вгору, то пішоходам...
2. Гра «Регулювальник».
Учитель показує малюнки з різними сигналами регулювальника. Учні мають сказати, що означає кожний сигнал.

II. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати Правила дорожнього руху. Ви ознайомитеся з видами перехресть, правилами переходу регульованого і нерегульованого перехрестя, дізнаєтеся, як рухатися майданами і переходити їх.
III. Актуалізація опорних знань.
Згадайте, які перехрестя називають регульованими, а які нерегульованими.
Як їх переходити.

IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда про перехрестя 
Перехрестя - місце перехрещення, прилягання або розгалуження доріг на одному рівні, межею якого є уявні лінії між початком заокруглень країв проїзної частини кожної з доріг).
Перехрещуватися можуть дві, три чи більше доріг.

Перехрестя вважається найнебезпечнішим місцем на дорозі! Тут спостерігається жвавий рух і автомобілів, і пішоходів, адже транспорт рухається в різних напрямках і пішоходи переходять проїзну частину.
Перехрестя бувають регульовані і нерегульовані.
 Якщо рух на перехресті регулює світлофор або регулювальник, таке перехрестя називають регульованим.
 Якщо на перехресті немає ані світлофора, ані регулювальника, то його називають нерегульованим.
 На регульованому перехресті слід дочекатися зеленого сигналу світлофора і тоді переходити дорогу.
  На нерегульованому перехресті спочатку треба подивитися наліво, дочекатися, коли машини зупиняться або їх не буде, розпочати перехід, дійти до середини дороги, потім подивитися направо, якщо дорога вільна або машини стоять, продовжити рух.
- Якими сигналами слід керуватися, якщо на перехресті одночасно працює і світлофор, і регулювальник? (Якщо на перехресті одночасно працює і світлофор, і регулювальник, то слід керуватися сигналами регулювальника, а на світлофор не звертати уваги).

Азбука безпеки на дорозі тітоньки Сови - Світлофори і перехрестя




Учитель. А як же рухатись майданами, де немає транспортних засобів? Щоб було безпечно, слід дотримуватись певних нескладних та очевидних правил.
Не треба повністю розслаблятись і поринати цілковито у свої мрії. Така безпечність може призвести до того, що ви не помітите зустрічних людей або відкритого каналізаційного люка. Наслідки такої поведінки всім відомі.
Не варто влаштовувати на майданах катання на роликових ков­занах. Це створює незручності для пішоходів. Внаслідок зіткнення ті, що рухаються на роликах, і перехожі можуть отримати травми.
V. Закріплення матеріалу.

1. Відгадування загадки.
Він красивий, кольоровий.
Має зір такий чудовий,
Перехрестя регулює,
Ще й права свої диктує. (Світлофор).
Надія Красоткіна
2. Робота з віршами.
·       Слухання віршів з виконанням завдання.
- Прослухайте вірші і вставте пропущені слова. 
1) Ось дві вулиці зустрілись,
   ...           засвітились.
   Водії це місце знають,
   ...          називають.
2) Подивіться - чудеса,
Є на вулицях місця,
Де авто відпочивають,
...     пропускають!
Там гальмують всі машини, ...
дають людині.
Тільки там, де ... ,
Йди сміливо, ...  !
·       Гра «Так чи ні?».
Що робити, де і як,
Світлофор підкаже? - Так!
Жовті світяться вогні.
Можна рухатись нам? - ....
Як червоне світло - знак:
Нам стояти треба? - .....
На зелений вогник, як?
Переходимо ми? - ......

VI. Підсумок уроку.
- Що таке перехрестя?
- Які бувають перехрестя?
- Як ви вважаєте, для чого пішоходам потрібні знання про види перехресть?
- Як слід переходити дорогу на регульованому перехресті?
- Як слід переходити дорогу на нерегульованому перехресті?
- Чи часто вам доводиться переходити перехрестя?
- Чим ви керуєтеся під час переходу перехрестя?
- Як слід переходити майдан?
Природознавство 26.03.2020

Тема: Водойми україни та їх використання і значення

Результат пошуку зображень за запитом Водойми України 4 клас



Почніть з роботи з фізичною картою України. Перегляньте відео за посиланням та разом з Максимком знайдіть згадані річки на карті.

ВОДОЙМИ УКРАЇНИ


https://www.youtube.com/watch?v=iBi9SSl2ioA


Домашнє завдання: Опрацюйте статтю підручника на с. 113 - 116, дайте відповіді на питання.
Заповніть в зошиті с. 63


Українська мова 26.03.2020

Тема: Дієслова теперішнього часу

Хід уроку
I.   Актуалізація опорних знань учнів.
Згадайте все, що ви знаєте про дієслово.

ІІ. Самомтійна робота
1. Від наданих слів в неозначеній формі утворити усі часові форми.
Бажати —_________________________________
Чути —___________________________________
2. Змінити подані дієслова за особами.
Я бажаю.
ти____________
він___________
ми______________
вони_____________
3. З дієсловом бережи  склади спонукальне речення із звертанням.
______________________________________________________________________________________________________________

4. До поданих іменників дібрати дієслова.
Учень — читає,_________________________________________

Змія - …., ….___________________________________________

IІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
— На сьогоднішньому уроці ми працюватимемо з дієсловами теперішнього часу. Спостерігатимемо, як змінюються дієслова теперішнього часу і як можна визначити особу і число дієслова.

ІV.  Сприймання та усвідомлення учнями нового матеріалу.
1. Каліграфічна хвилинка.
пере ере епл плив переплив переплив
Хто переплив море, той знає про горе.
— Підкресліть дієслова, вжиті у прислів'ї.
— Визначте, (надпишіть над словом) в якому часі ужито ці дієслова.
— Яке із них підходить до теми сьогоднішнього уроку? Чому?
— Як ви розумієте це прислів’я?
2. Робота з таблицею змінювання дієслів теперішнього часу (або за таблицею вправи 290).
а)  Розгляд таблиці «Змінювання дієслів теперішнього часу в однині і множині».
б)  Спостереження за зміною закінчень дієслів теперішнього часу під час змінювання за особами і числами.
Висновок. Особу і число можна визначати за допомогою займенника, питання та закінчення дієслова.
— Наведіть власні приклади дієслів теперішнього часу.
— Змініть їх за особами і числами, можна скористатись таблицею на с. 147.
3.  Тренувальна вправа (вправа 291)
— Дієслова поставте в усіх особах формах теперішнього часу. Запишіть та позначте закінчення.
Наприклад:

— Складіть і запишіть словосполучення з усіма особовими формами однини і множини одного з дієслів (за вибором).
Наприклад:
крою плаття
кроїмо плаття
кроїш плаття
кроїте плаття
кроїть плаття
кроять плаття

4. Вибіркове списування з граматичним завданням (вправа 292).
а) Читання вірша.
б) Виписування дієслів-синонімів.
в) Визначення особи і числа виписаних дієслів.
г) Відшукування дієслів у переносному значенні.
ґ) Звуко-буквений аналіз дієслова дзвенить (завд.3).

5. Вибірковий диктант.
— Випишіть дієслова теперішнього часу.
Ось місяць січень кличе мороза,
морозить лиця, щипає носа.
А місяць лютий вітрами дує,
на водах з льоду мости будує.
Березень-місяць льоди полонить —
весняну пісню річка задзвонить.
— Поставте питання до дієслів теперішнього часу, виписаних з вірша.
— У якому числі вжито ці дієслова?
— Якої особи стосується дія? ( підказка 3-їособи, тому що слово січень можна замінити займенником він.)
— То як можна визначити особу і число дієслова?
Висновок. Особу і число дієслова можна визначити за допомогою займенника та запитання.
6. Вивчення правила (с. 148).

V. Осмислення, узагальнення та систематизація знань.
 Впр 293 Читання вірша, заміна неозначеної форми, що в дужках, дієсловами теперішнього часу.

VI. Підсумок уроку.
— Які граматичні характеристики дієслова ви вже знаєте? (Неозначена форма дієслова, час, число)
— Дієслова якого часу ми вивчали на сьогоднішньому уроці? (Теперішнього часу.)
— Як змінюються дієслова теперішнього часу? (За особами і числами.)
— Як визначити особу і число дієслів теперішнього часу? (За допомогою займенника, питання та закінчення дієслова.)

VIII.  Д.З
С. 148 — правило, вправа 294


  Самопрезентація   Мої доробки:  https://kazka.fun/story_page/мавпочка-макс-і-його-велика-пригода-в-джунглях https://wordart.com/dashboard ...